Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1684883
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Miś Uszatek i moja mała ojczyzna - Ślask: Poznajemy Zabrze i śląskich artystów

Obok Rudy Śląskiej, miasto Zabrze wita,
teraz o tym Zabrzu, pani wiersz Wam czyta.
Jego herb przedstawia, trzy wieże czerwone
Nad którymi koło, zębate wzniesione.
Czerwony, niebieski i żółty, licząc od góry
To są barwy flagi zabrzańskiej, wiejącej pod chmury.
W samym sercu Śląska, Zabrze się znajduje,
Piękne swe zabytki, wkoło prezentuj.
 
Najstarsze na Śląsku, kino tutaj mamy,
Do Romy na seans, chętnych zapraszamy.
Także do Muzeum Górnictwa Węglowego,
oraz do pięknego, Ogrodu Botanicznego.
 
Jest też Górnik Zabrze, piłkarska drużyna,
której kibicuje, niejedna rodzina.
 
Jest tam wieża ciśnień i kopalnia Guido,
Którą czasem zwiedzać, przedszkolaki idą.
Jest też Filharmonia oraz Teatr Nowy,
Muzyki i Tańca Dom bardzo szałowy.
A. Bober
 
W tym miesiącu, celem naszej wycieczki po śląskich miastach było Zabrze.
Krasnale przybliżyły sobie nieco kulturalną i zabytkową stronę miasta na podstawie wysłuchanego wiersza i ilustracji, które bardzo trafnie udawało się maluszkom przyporządkować do wspomnianych w wierszu miejsc.
 
Następnie, skupiając się na głównym zagadnieniu zajęć, przedszkolaki obejrzały teatrzyk kukiełkowo-obrazkowy pt.: "Kraina Lodu", który miał za zadanie zaprezentowanie postaci Olafa - bałwanka, któremu głosu użyczał rodowity Zabrzanin - Czesław Mozil.
 
Postać Olafa i Pana Czesława, były swego rodzaju wprowadzeniem do zapoznania się z innymi, pochodzącymi ze Śląska piosenkarzami i piosenkarkami. Mimo, iż mamy wielu wybitnych śląskich artystów z różnych dziedzin kultury, to postaci śpiewające dla dzieci i nie tylko, były najbardziej przystępne dla maluszków.
 
Dlatego też, Krasnale poznały Artura Rojka, wokalistę zespołu Myslovitz, pochodzącemu jak nazwa wskazuje z Mysłowic :) Przy piosence "Cisza i wiatr", pochodzącej z bajki "Rodzina Robinsonów", mieliśmy okazję na chwilę relaksu i zebranie sił przed kolejnymi aktywnościami. Przy okazji wdrażaliśmy umiejętności opisywania uczuć i odczuć związanych z wysłuchanym utworem oraz opisywanie samego utworu.
 
Kolejnym artystą była pani Kasię Moś - piosenkarka i rodowita Bytomianka. Dzięki jej pięknej piosence do musicalu powstałego dla Kinder Niespodzianki, mogliśmy poćwiczyć ekspresyjny taniec i zabawić się w poszukiwaczy niespodzianek, którzy jednocześnie ćwicząc swoje bystre oczka, ćwiczyli także umiejętności społeczne takie jak dzielenie się.
 
Przy Dawidzie Podsiadło, pochodzącym z Dąbrowy Górniczej, poznaliśmy dwie nowe figury - trójkąt i kwadrat. Utrwalaliśmy ich wygląd poprzez wskazywanie rozmieszczonych w całej sali sylwet owych figur, a także szukanie ich wśród przedmiotów i elementów wystroju naszej sali.
 
Zwieńczeniem naszych działań była "dopasowywanka", dzięki której sprawdziliśmy, czy dzieci zapamiętały z czym kojarzył się dany artysta.
 
Nie mogło także zabraknąć pamiątkowej kartki z herbem Zabrza, kolorowanej wg wzoru.
Na pamiątkę, przedszkolaki otrzymały także kolorowanki ze swoimi ulubionymi postaciami z "Krainy lodu" i możliwość pobawienia się kukiełkami.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się postać charyzmatycznego bałwanka, wszak któż by pomyślał, że Olaf pochodzi z Zabrza :)